Pracownia Endoskopowa
Czynna od poniedziałku do piątku (w godz. 7.00-15.00)
PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO GASTROSKOPII
Gastroskopia jest najskuteczniejszą metodą diagnostyczną dla oceny przełyku, żołądka i dwunastnicy z jednoczesną możliwością pobrania wycinków. Przed rozpoczęciem badania gardło zostanie spryskane sprayem znieczulającym (10% Lignocaina). Następnie lekarz, po założeniu między zęby plastikowego ustnika, wprowadza do jamy ustnej i gardła gastrofiberoskop prosząc o wykonanie ruchu połykowego. Za pomocą źródła światła, specjalistycznego układu optycznego oraz kamery video możliwe będzie uwidocznienie na ekranie monitora poszczególnych części górnego odcinka przewodu pokarmowego. W razie potrzeby pobiera się ze zmian chorobowych wycinki do badania histopatologicznego.
Powikłania zdarzają się bardzo rzadko, statystycznie raz na kilka tysięcy badań. Należą do nich:
- skaleczenie błony śluzowej i mechaniczne uszkodzenia badanego narządu, perforacje,
- zaburzenia ze strony układu sercowo-naczyniowego (zaburzenia rytmu, zaostrzenie w przebiegu choroby niedokrwiennej serca)
- reakcje uczuleniowe na użyte środki znieczulające,
- zaburzenia związane ze spadkiem wymiany tlenowej w organizmie,
- zachłyśnięcie treścią żołądkową
Aparat służący do badania jest specjalnie dezynfekowany przed każdym badaniem, dlatego też zainfekowanie chorego w trakcie badania jest praktycznie niemożliwe.
Prosimy Państwa, żeby przez 30-60 minut po badaniu z pobraniem wycinków nic nie jeść i nie pić, a przez dwie godziny unikać gorących posiłków i płynów. Ponieważ w związku ze znieczuleniem gardła mogą wystąpić trudności w połykaniu należy mieć na względzie możliwość zachłyśnięcia się, przez kilka godzin jeść ostrożnie i powoli. Należy bezzwłocznie poinformować swojego lekarza, jeżeli w ciągu kilku godzin po badaniu wystąpią silne bóle jamy brzusznej, czarny stolec lub inne dla Państwa niepokojące objawy.
Badania dodatkowe
- Nie są konieczne (chyba, że lekarz zaleci inaczej)
- Pięć dni przed planowanym badaniem należy odstawić leki przeciwzakrzepowe, np. Acard, Syncumar, Polocard.
Sposób przygotowania pacjenta do badania
- Na 8 godzin przed badaniem nie należy nic jeść.
- Na 4 godziny przed badaniem nie należy nic pić, palić papierosów, żuć gumy.
- Badanie poprzedzone jest podpisaniem zgody.
Pacjent na badanie zgłasza się ze skierowaniem.
W przypadku zabiegów operacyjnych dotyczących przewodu pokarmowego pacjent powinien dostarczyć stosowną dokumentację.
PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO KOLONOSKOPII
Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym pozwalającym na stwierdzenie lub wykluczenie zmian chorobowych w obrębie jelita grubego. Badanie polega na wprowadzeniu giętkiego kolonoskopu przez kanał odbytu do poszczególnych coraz głębszych partii jelita grubego. Zabieg ten może być okresami bolesny, dlatego u dzieci wykonuje się go w sedacji. W czasie badania konieczne jest wdmuchiwanie powietrza, które umożliwia lekkie rozdęcie jelita i tym samym dokładną ocenę śluzówki, wykluczenie zmian chorobowych takich jak: zapalenie błony śluzowej, obecność nadżerek, owrzodzeń, krwawienia, polipów, guzów czy malformacji naczyniowych. W razie potrzeby możliwe też jest pobranie za pomocą szczypczyków biopsyjnych wycinków błony śluzowej do badania histopatologicznego.
Spotkane z kolei polipy usuwane są w całości specjalną techniką elektroresekcji z użyciem pętli diatermicznej. Wszystkie te zabiegi nie są bolesne, wiążą się jedynie z minimalnym ryzykiem krwawienia.
Powikłania zdarzają się bardzo rzadko, statystycznie raz na kilka tysięcy badań. Należą do nich:
- skaleczenie błony śluzowej i mechaniczne uszkodzenia badanego narządu, perforacje,
- zaburzenia ze strony układu sercowo-naczyniowego(zaburzenia rytmu, zaostrzenie w przebiegu choroby niedokrwiennej serca),
- reakcje uczuleniowe na użyte środki znieczulające,
- zaburzenia związane ze spadkiem wymiany tlenowej w organizmie,
- zachłyśnięcie treścią żołądkową.
Aparat służący do badania jest specjalnie dezynfekowany przed każdym badaniem, dlatego też zainfekowanie chorego w trakcie badania jest praktycznie niemożliwe.
Po badaniu pacjent pozostaje na obserwacji 2-3 godzin, aż do całkowitego wybudzenia.
PRZYGOTOWANIE JELITA GRUBEGO DO KOLONOSKOPII
- Pięć dni przed planowanym badaniem w zakresie jelita grubego należy odstawić leki przeciwzakrzepowe, np. Acard, Syncumar, Polocard.
- Dwa dni przed planowanym badaniem nie należy spożywać tłustych wędlin, sałatek, warzyw, owoców pestkowych, pestek, ciemnego pieczywa, napojów gazowanych.
- Zaleca się stosowanie diety półpłynnej, kleików, napojów niegazowanych, herbaty.
- Dzień przed badaniem można spożyć lekkostrawne śniadanie, ziołową herbatę, bułkę, przecedzony bulion z rosołu.
- Dzień przed badaniem, około godziny 14.00 należy rozpocząć przyjmowanie preparatu o nazwie Fortrans, w dawce jedna saszetka. Saszetkę należy rozpuścić w 1 litrze wody. Całkowicie należy przyjąć 3 – 4 litrów przygotowanego płynu w czasie jedna szklanka na 15 minut.
- W dniu badania należy:
– rano przyjąć leki regularnie stosowane,
– wypić jedną szklankę wody.
- Badanie odbywa się w godzinach dopołudniowych w krótko działającym znieczuleniu dożylnym podawanym w celu ograniczenia bólu, poprawy komfortu badania pacjenta.
- Po wykonanym badaniu przy dobrym samopoczuciu pacjenta, za zgodą lekarza, pacjent może zostać wypisany do domu.