Oddziały

Oddział Położniczo-Ginekologiczny

ODDZIAŁ POŁOŻNICZO - GINEKOLOGICZNY

Sekretariat Oddziału Położnictwa - tel. 542308791

Gabinet Lekarski- tel. 542308792

Dyżurka Położnych- tel. 542308790

KIEROWNIK ODDZIAŁU POŁOŻNICZO - GINEKOLOGICZNEGO:
Specjalista Ginekologii i Położnictwa - lek. med. Ryszard Mieczysław Chirkowski

Z - CA KIEROWNIKA ODDZIAŁU POŁOŻNICZO-GINEKOLOGICZNEGO:
Specjalista Ginekologii i Położnictwa - lek. med. Janusz Sobociński
Położna Oddziałowa: mgr Bożena WilaryBLOK PORODOWY

Do dyspozycji rodzących są 2 Sale Porodowe jednoosobowe, wyposażone w nowoczesne łóżka z regulacją, dostosowaną do porodów w pozycji wertykalnej.

Sale Porodowe wyposażone są:
 • w kardiotokografy (KTG) z analizą firmy Oxford , które służą do zapisu częstotliwości czynności serca płodu i skurczów macicy,
 • pompy infuzyjne firmy Ascor,
 • kardiomonitory do monitorowania stanu ogólnego rodzącej i/lub położnicy w sytuacji kiedy istnieje taka potrzeba,
 • oraz akcesoria : w piłki, worki sako, materace oraz w drabinkę.

Sala Porodowa nr 2

W pobliżu Sal Porodowych znajduje się łazienka z natryskiem wodnym oraz zamontowanym krzesełkiem umożliwiającym wygodną pozycję podczas stosowania immersji wodnej przez rodzącą.

Wszystkim naszym pacjentkom staramy się zapewnić bezpieczne i optymalne warunki do porodu. W I - okresie porodu oraz częściowo w II - okresie porodu rodząca ma możliwość poruszania się, a podczas skurczów partych przybierać pozycję dowolna dla siebie. Poród dziecka odbywa się z możliwością wyboru pozycji siedzącej, półsiedzącej, leżącej.

W naszym szpitalu każda kobieta ma możliwość urodzenia zdrowego dziecka, bez przykrych doznań bólowych.

Ból porodowy jest zjawiskiem fizjologicznym. Jednak dzięki odpowiednim działaniom można go zminimalizować do poziomu akceptowanego przez rodząca, tak aby kobieta rodząca miała większy komfort rodzenia i mogła w pełni cieszyć się pięknem narodzin dziecka.

Stosujemy rożne metody relaksacyjne bez udziału środków farmakologicznych, takie jak:

 • masaż ciepły dotyk, delikatny ucisk na brzuch, plecy, lędźwie działa na podskórne zakończenia nerwów, rozlużnia i rozgrzewa napięte mięśnia,
 • ruch – chodzenie, poród w różnych pozycjach, korzystanie z worka sako, drabinki, skakanie na piłce – relaksuje i przyspiesza akcję porodowa,
 • Immersje wodne - korzystanie z ciepłej wody zmniejsza napięcie mięśni i relaksuje,
 • muzykoterapia

Rodząca ma także możliwość skorzystania z farmakologicznych metod łagodzenia bólu

Dysponujemy Entonoxem a także znieczuleniem zewnątrzoponowym.
Entonox - jest to metoda wziewna - wdychanie mieszaniny gazów tlenu i podtlenku azotu w proporcjach 50/50. Jest to jedna z proponowanych i bezpiecznych metod łagodzenia bólu porodowego i walki ze stresem. Jest to substancja bezbarwna i bezwonna , ma liczne zalety, są nimi:

 • łatwość zastosowania i podawania,
 • szybkość działania i wydalania z organizmu,

Dozowanie leku uwarunkowane jest od potrzeb rodzącej, dzięki wykorzystywaniu automatycznego zaworu sprawia, iż proces ten w całości pozostaje pod kontrolą matki i to od niej zależy dawkowanie oraz częstość stosowania leku.
Znieczulenie zewnątrzoponowe jest to najskuteczniejsza metoda uśmierzania bólu porodowego, jest również bezpieczna dla dziecka. Znieczulenie zewnątrzoponowe niweluje strach paraliżujący rodzącą przed bólem porodowym. Większość pacjentek nie korzysta z tego znieczulenia ponieważ radzi sobie korzystając z innych metod proponowanych przez personel ale dobrze jest, jak mają świadomość skorzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego.

Wszystkie dostępne metody łagodzenia bólu porodowego w naszym szpitalu są bezpłatne.

PORÓD Z OSOBĄ TOWARZYSZĄCĄ

PORÓD Z OSOBĄ TOWARZYSZĄCĄ - na Sali Porodowej może towarzyszyć rodzącej tyko jedna osoba. Osoba towarzysząca może pozostać po porodzie ile chce również w oddziale położniczym, poza godzinami nocnymi. Osoba towarzysząca obowiązana jest do zmiany obuwia przy wejściu na oddział i przestrzegania regulaminu obowiązującego na Oddziale Położniczo – Ginekologicznym

PO PORODZIE

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na brzuch a po przecięciu pępowiny (ojciec dziecka może przeciąć pępowinę) przystawiany jest do piersi matki i pozostaje z nią minimum 2 godz. na sali porodowej pod obserwacją lekarza i położnej. Po porodzie noworodek oceniany jest w skali Apgar przez lekarza neonatologa oraz ważony i mierzony jest przez pielęgniarki Oddzialu Noworodkowego. Po dwóch godzinach obserwacji na sali porodowej mama i zdrowy noworodek przekazani są na Oddział Położniczy.

Oddział Położniczy dysponuje własna salą Cięć Cesarskich

Pacjentka rozwiązana przez zabieg Cięcia Cesarskiego kontakt z dzieckiem ma po wstępnej ocenie przez lekarza neonatologa, natomiast zdrowe dziecko przystawiane do piersi jest po zakończonym zabiegu - na sali pooperacyjnej, na której pozostaje pod ścisłym nadzorem przez całą dobę. Jeżeli dziecko jest zdrowe, przebywa z mama na sali pooperacyjnej i jest pod opieką doświadczonych pielęgniarek noworodkowych.


Po dobie pobytu na Sali Pooperacyjnej położnica z noworodkiem zostaje przekazana na Oddział Położniczy.

ODDZIAŁ POŁOŻNICZY I NOWORODKOWY PRACUJĄ W SYSTEMIE ROOMING-IN
Odwiedziny obowiązują w godzinach od 11.00 do 20.00
ODDZIAŁ POŁOŻNICZY - dysponuje 20 łóżkami.

Sale są dwu i trzy osobowe, są także sale jednoosobowe o podwyższonym standardzie. Każda sala dla położnic jest wyposażona w stanowisko do pielęgnacji noworodków, łóżeczko dla noworodka, szafki przyłóżkowe. Łóżka dla pacjentek są sterowane pilotem, dzięki czemu można ustawić materac w dogodnej dla siebie pozycji. Przy każdym łóżku zamontowany jest dzwonek przywoławczy oraz lampka nocna. Alarmowe dzwonki są również w każdej łazience.

Po porodzie zdrowe dzieci nie rozstają się ze swoimi mamami. Ten oddział to miejsce szczęśliwego macierzyństwa. Pielęgniarki i położne opiekują się matkami i ich nowonarodzonymi dziećmi. Uczą mamy technika karmienia piersią, przewijania i pielęgnacji noworodka. Pomagają w przypadku wystąpienia trudności w karmieniu piersią, bolesności piersi, nawale pokarmowym czy uszkodzenia brodawki sutkowej. Pobyt w szpitalu po porodzie fizjologicznym trwa zazwyczaj trzy doby, wydłuża się po Cięciu Cesarskim. Wypis uzależniony jest zarówno od stanu zdrowia matki jak i dziecka.

PUNKT LAKTACYJNY

Przy oddziale Położniczym działa punkt laktacyjny, którego zadaniem jest udzielanie pomocy i fachowych porad dotyczących karmienia piersią. Punk laktacyjny działa przez całą dobę.

PATOLOGIA CIĄŻY

Oddział Patologii Ciąży znajduje się przy Oddziale Położniczym. Na Patologii Ciąży prowadzony jest pełen zakres patologii ciąży.

 • Wykonywana jest diagnostyka USG płodu z badaniem przepływów w krążeniu matczyno-płodowym metodą Dopplera.
 • Wykonywane jest monitorowanie tętna płodu kobiety ciężarnej za pomocą kardiotokografu(KTG).

SZKOŁA RODZENIA

Droga pacjentko!

Przy SP ZOZ w Rypinie Oddziału Położniczo-Ginekologicznego działa bezpłatna Szkoła Rodzenia. Zachęcamy do udziału w zajęciach panie ciężarne od 24 - tygodnia ciąży, w każdy wtorek w godz. 14:00 – 16:00
Zapisu można dokonać pod nr telef. 532 247 330. Panie uczestniczące w zajęciach obowiązuje luźny strój oraz obuwie miękkie na zmianę. W zajęciach mogą uczestniczyć również osoby towarzyszące

Więcej informacji otrzymacie państwo pod wskazanym nr telefonu

ODZIAŁ POŁOŻNICZO – GINEKOLOGICZNY
ODDZIAŁ GINEKOLOGICZNY

DYŻURKA POŁOŻNYCH - 54 23 08 760

ODDZIAŁ GINEKOLOGICZNY ZOSTAŁ OODANY DO UZYTKU W LIPCU 2015R.

Oddział Ginekologiczny zajmuje się leczeniem operacyjnym pacjentek z chorobami narządu rodnego. Są tu wykonywane drobne zabiegi diagnostyczne, różnego rodzaju operacje ginekologiczne, w tym operacje uroginekologiczne. Wykonujemy m.in.:

 • wyłuszczenie mięśniaków z pozostawieniem macicy; - całkowite wycięcie macicy bez lub z przydatkami (tj. jajowodami i jajnikami)
 • badanie urodynamiczne
 • operacje pochwowe wykonywane z powodu zaburzeń statyki narządu rodnego, i/lub nietrzymania moczu, również z użyciem taśm;
 • operacje plastyczne pochwy i krocza;
 • operacje laparoskopowe;
 • operacje histeroskopowe;

Każdy pobrany materiał oddawany jest do badania histopatologicznego.
Do szpitala na jeden dzień do Oddziału ginekologicznego przyjmowane są również pacjentki wymagające szybkiej diagnostyki, co zazwyczaj łączy się z wykonaniem krótkiego zabiegu. Dotyczy to pacjentek z problemami okresu około menopauzalnego, nieprawidłowymi wynikami cytologicznymi. Po wykonaniu zabiegu pacjentki wychodzą tego samego dnia do domu, a wyniki badań histopatologicznych., są dostępne po około 3 tygodniach od wykonanego zabiegu. Gdy wynik badania wymaga podjęcia dalszego leczenia, pacjentki są wzywane telefonicznie.

Lekarze i położne to profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem. Bardzo życzliwi w kontakcie z pacjentką, służą dobrą radą i pomocną dłonią.
Oddział Ginekologiczny dysponuje 14 miejscami w jedno, i trzyosobowych salach. Jednoosobowa sala dla pacjentek ma własną łazienkę. Każda sala wyposażona jest w łóżka, szafki przyłóżkowe, Łóżka sterowane są automatycznie, dzięki czemu materac można ustawiać w wygodnej pozycji. Ponadto każde łóżko wyposażone jest w system przywoławczy i lampkę nocną.

Gabinet zabiegowy Oddziału Ginekologicznego wyposażony jest:

 • nowoczesne USG Voluson zakupione w Maju 2016r.
 • fotel ginekologiczny,
 • aparat do EKG,
 • aparat do KTG z analizą wyniku - firmy Oxford.

Sala pooperacyjna Oddziału Ginekologicznego wyposażona jest :

 • w dwa Kardiomonitory,
 • pompę infuzyjną do dozowania leków przeciwbólowych.

Wypisy z Oddziału Położniczo- Ginekologicznego są wydawane w godz.11:00 – 14:00.
Do zwolnienia lekarskiego potrzebny jest NIP zakładu pracy.

Pacjentki ubiegajace się o zwolnienie lekarskie proszone są o dostarczenie NIP-u zakładu pracy.


DODATKOWE INFORMACJE DLA PACJENTEK

DODATKOWE INFORMACJE DLA PACJENTEK
Pacjentki zakwalifikowane do zabiegów lub operacji ginekologicznych zgłaszają się na izbę przyjęć Szpitala SP ZOZ w Rypinie z dokumentami:

 • Dowód osobisty.
 • Skierowanie od lekarza ginekologa
 • Grupę krwi
 • Rtg kl. piersiowej ważny 6-mcy ,
 • oraz inne ważne badania mające wpływ na stan zdrowia np. bad. tarczycy itp.

Na 14 dni przed zabiegiem:

 • nie przyjmować leków rozrzedzających krew: Polopiryny, Aspiryny, Acardu, Acenocumarolu, Warfiny,

W dniu zabiegu należy:

 • zgłosić się na czczo,
 • na dobę przed zabiegiem nie palić papierosów,
 • nie żuć gumy,
 • paznokcie u rąk i nóg nie mogą być pomalowane lakierem,
 • bez biżuterii,
 • proszę pamiętać o zdjęciu protezy zębowej w dniu zabiegu.

Zabrać ze sobą

  • przybory do higieny ciała,
  • ręczniki,
  • koszulę,
  • szlafrok,
  • kapcie, klapki pod prysznic
  • szklanka + sztućce